Przemówienie Pani Dyrektor

Drodzy Absolwenci,
Dostojni Goście,

         Szkoła przeżyła niezwykły dzień– NAJPIĘKNIEJSZY  Jubileusz 100-lecia. Uroczystość ta zgromadziła kilka pokoleń nauczycieli, pracowników, uczniów, absolwentów i rodziców i gości.
            Jubileusz szkoły jest okazją do wspomnień, które choć minione zawsze pozostają w pamięci, chociaż czas je porządkuje, to dodaje im blasku, a dźwięk szkolnego dzwonka przywołuje je ponownie. Trudno bowiem być obojętnym wobec miejsca, w którym zostawiło się część życia. Każdy zakątek szkolnych korytarzy i sal lekcyjnych dzisiaj do nas przemawia, łączy bowiem przeszłość z teraźniejszością.
         Jubileusz szkoły jest najlepszą  okazją do sięgnięcia w przeszłość, przywołania pamięci o zdarzeniach i ludziach, współtworzących świadectwo, którego zostaliśmy spadkobiercami. W ciągu 100 lat istnienia,  Szkoła na Marcelu  na trwałe wpisuje się w historię miasta i powiatu.
              Radlińska  „Jedynka” przez te wszystkie lata nosiła różne miana: Szkoła Podstawowa nr 6,  Szkoła Podstawowa nr 22, Szkoła Podstawowa nr 1 i wreszcie Gimnazjum nr 1 im. Adama Mickiewicza. Bez względu na nazwę, od wieku Szkoła  jest świadkiem historii pisanej przez Nas wszystkich: uczniów,  nauczycieli, pracowników administracji i obsługi, a także  przyjaciół  i rodziców. Każdy zostawił tu cząstkę swojego życia. W murach tejże „Szkoły pod kasztanami” na zawsze zostawiliśmy ślad po naszych radościach, smutkach, nadziejach i marzeniach, zostawiliśmy swój uśmiech i gniew, radość z sukcesu i smutek po porażce, zostawiliśmy cząstkę siebie.
          Mam zaszczyt być gospodarzem Szkoły w Jej roku jubileuszowym, i nie ukrywam , że jest to dla mnie ogromne wyróżnienie, ale także wyjątkowe przeżycie. Jestem bowiem absolwentką Szkoły, dokładnie Szkoły Podstawowej nr 22.
         Z prawdziwym wzruszeniem wspominam swoich nauczycieli oraz koleżanki i kolegów z klasy.  Nie sądziłam, że wrócę do tej szkoły z lat  młodości jako nauczyciel. Kiedy w 1995 roku rozpoczęłam pracę nauczyciela języka polskiego istniała jeszcze ośmioklasowa Szkoła Podstawowa. Dyrektorem Szkoły była  pani Maria Pędziałek. I tak minęło 17 lat odkąd pracuję w szkole. Nie tylko ja jestem absolwentką i nauczycielem w tej szkole, oprócz mnie jeszcze 8 nauczycieli to także absolwenci szkoły.
      Dlatego Jubileusz Stulecia Szkoły nie tylko  przywołuje  przepiękne wspomnienia minionych lat szkolnych, ale skłania także ku refleksji nad mijającym czasem.
         Nasza szkoła mimo tych różnych nazw,  które nosiła wytworzyła bardzo bogatą tradycję, swój klimat i przede wszystkim połączyła kilka pokoleń ludzi – nauczycieli, pracowników szkoły oraz uczniów i absolwentów. Nasza szkoła od zawsze mogła pochwalić się sukcesami i osiągnięciami, naukowymi i sportowymi. Nasza szkoła, a właściwie jej kadra pedagogiczna nigdy nie bała się wyzwań, co więcej ta bogata tradycja, której spadkobiercami zostaliśmy – zawsze mobilizowała, motywowała i zobowiązywała. Wychowankowie szkoły, którzy opuścili i nadal opuszczają mury - niejednokrotnie napawali dumą i dzisiaj są najpiękniejszym prezentem, jaki otrzymuje nasza Jubilatka patrząc na tych mądrych, inteligentnych i nieprzeciętnych ludzi.
       Dlatego dzisiaj sięgając w przeszłość i analizując  historię szkoły , którą przypomnimy w programie artystycznym– możemy być TYLKO I WYŁĄCZNIE dumni, że jesteśmy Jej absolwentami i pracownikami. Mam nadzieję, że w dalszych latach kolejne pokolenia młodych ludzi i nauczycieli będą sięgać po następne sukcesy i podobnie jak nasze pokolenie, zostaną godnym spadkobiercami tradycji szkoły.
      Życzę, aby przy okazji tego pięknego Jubileuszu we wszystkich sercach nauczycieli, absolwentów, rodziców i przyjaciół odżyły wspomnienia tej niepowtarzalnej atmosfery, jakiej  doświadczyliśmy w Szkole na Marcelu.
    
Aleksandra Sierny

 

 
 
 
 
 
 
 

Polecamy newsletter informacyjny Urzędu Miasta Radlin. Rejestracja nie pociąga za sobą żadnych konsekwencji, w każdym momencie można zrezygnować
z subskrypcji.

 
Na stronę Gimnazjum nr 1 zaglądam:

Codziennie
Co kilka dni
Raz na kilka tygodni
Prawie wcale